Svatební účes na míru

Jaký svatební účes se pro mě hodí?

 

Virtuálním světem plyne spousta fotografií, inspirace je víc než dost. Jak se ale v tom všem zorientovat a vybrat ten nejlepší svatební účes?

Často mi klientky posílají fotografie krásných účesů, ale bohužel zcela nevhodných pro jejich typ vlasů. Na druhou stranu se setkávám s názorem: “Moje vlasy nestojí za nic, z těch se žádný svatební účes vytvořit nedá.“ V obou případech můžete najít najít kompromis.

Svatební účes pro editorialFoto: Michal Bernátek

Vlnité, rozpuštěné vlasy jako víla

Jednoduchý svatební účes z navlněných vlasů působí přirozeně a vzdušně. Zvažte ale, jak Vám vlny drží. Největší problém s trvanlivostí vln mají dlouhé, rovné, těžké vlasy. O nic lépe na tom nejsou ani jemné vlasy. Nejlépe drží vlny na vlasech, které mají tendenci se přirozeně vlnit a suché vlasy narušené barvou nebo melírem.Velkou roli hraje také počasí. Žádným vlnám se nelíbí vlhké počasí a nemusí se jednat jen o déšť. Mrholení nebo mlha také neprospívají.

rozpuštěné vlasy

Máte-li vlasy, které nejsou k vlnám zrovna přátelské, a shlédly jste se v lehkých plážových vlnách, vězte, že i se sebelepším lakem a předchozí péčí vlny nevydrží ani do obřadu. V takovém případě je lepší zvážit jiný typ účesu. I v tomto případě se dá najít kompromis. Mnohem lépe než vlny drží např. krepy.

Někdy není na škodu zvážit zahuštění a prodloužení vlasů pomocí příčesků, na kterých vlny drží poměrně dobře.

krepyFoto: Tomáš Svoboda

Brunetka, zrzka nebo blond? Je v tom nějaký rozdíl?

V případě, že nevíte, jestli zvolit hladký nebo rozvolněný „boho“ účes, zkuste se nejprve zaměřit na barvu vlasů. Hladký účes lépe vynikne na tmavších vlasech jednolité barvy. „Boho“ účesy zase vypadají lépe na světlých vlasech. Ve vlnách krásně vyniknou také melírované vlasy. Na takových vlasech bude „boho“ účes vypadat krásně i bez ozdob. Pokud máte tmavé vlasy a přece jen toužíte ve svatební den po vlnách, doplňte tmavé vlasy vhodnou ozdobou, aby účes nezanikl.

Svatební účes pro tmavé vlasy, zkouška Svatební účes pro melírované vlasy, zkouškaFoto: www.ipmakeup.com

Závoj nebo bez závoje?

Sto lidí, sto názorů. Byly doby, kdy byl svatební den bez závoje nemyslitelný, potom byl nějakou dobu závoj out a dnes záleží především na nevěstě. Máte-li svatbu v kostele, dlouhý závoj zde bude působit majestátně. Pokud se jedná o svatby v přírodě, většinou se od závojů upouští úplně, ale ani to není pravidlo. Můžete mít například závoj připravený v záloze a využít ho pouze na fotografování. Každopádně, když se pro závoj rozhodnete, informujte o tom Vaši vlasovou stylistku nebo stylistu, abyste našli vhodný styl a uchycení. Pozor na dlouhé, těžké závoje umístěné na temeni, ty mohou účes poškodit.

Svatební účes a líčení pro editorialFoto: Jindřich Nejedlý

Není drdol jako drdol

Když se řekne drdol, většina lidí si vybaví hladký drdol ve stylu 60. let. Tyto účesy se opět vrací do módy, především u tematických svateb, ale dá se vytvořit i volný drdol z navlněných vlasů posazený vysoko nebo nízko. Nabízí se spousta variant a tento styl je v poslední době velmi oblíbený i vzhledem k jeho praktičnosti. Nemusíte hlídat každý vlas, stane-li se, že nějaký pramínek vypadne, bude to vypadat jako záměr. Jsou-li vaše vlasy jemné a není jich moc, navíc nejsou zrovna nejdelší, není důvod propadat panice. I z takových vlasů se dá udělat účes s překvapivým objemem. Někdy stačí jen malá pomůcka, kterou v účesu nikdo nezpozoruje.

Svatební účes s podložkouSvatební účes s podložkou

Jakou zvolit ozdobu?

Mé oblíbené pravidlo je “méně znamená více”. Vždy zohledněte jaké budou další doplňky. Pokud budou šaty, náušnice a ozdoba na krk tvořeny z perliček, držte se jich i při výběru ozdoby do vlasů. Budou-li kamínky, držte se kamínků ve stejném nebo aspoň velmi podobném stylu. Velmi pěkně vypadají také ozdoby z živých květů, ideálně sladěné s kyticí. Můžete si nechat zhotovit ozdobu přímo od floristů nebo Vám jednotlivé květy a rostliny do účesu zakomponuje přímo vlasová stylistka nebo stylista. Vždy je dobré svůj záměr předem konzultovat.

Svatební účes s ozdobou z živých květů

Čelenka nebo diadém?

Toužíte-li po čelence, což je perfektní ozdoba i pro krátké vlasy, zvolte opravdu kvalitní a pružnou. Když bude čelenka umístěna za ušima, po nějaké době může začít tlačit a to je velmi nepříjemné a pokud trpíte na migrény, zvažte, zda nezvolit jinou alternativu. U delších vlasů se dá čelenka či diadém umístit v horizontální poloze zapíchnutím do drdolu nebo většího objemu vlasů.

Svatební účes s čelenkouFoto:www.ipmakeup.com

Co s krátkými vlasy?

I u hodně krátkých vlasů, kde není možné vytvořit žádný účes a sponky nebo jiné ozdoby nelze uchytit, existuje spousta možností, jak účes oživit. Jednou z variant je výše zmíněná čelenka. Pro svatbu v „boho“ stylu se perfektně hodí věneček či věnec z živých nebo klidně i umělých květů. V nabídce najdete i spoustu druhů fascinátorů, připevněných na čelence. A proč nezvolit třeba klobouček?

Foto:pixabay.com

A co šaty?

Při výběru ideálního účesu hraje velkou roli také styl a střih šatů. Plánujete-li například šaty se zajímavým výstřihem na zádech, je škoda je zakrývat rozpuštěnými vlasy. „Boho“ šaty ve „vílím“ stylu je zase škoda odbýt například hladkým drdolem. U krátkých vlasů hodně záleží na vhodně zvolené ozdobě.

Svatební účes k šatům s velkým výstřihem

Odchodem vlasové stylistky to nekončí

Tak jako o líčení i o účes je nutná péče během svatebního dne i večera. Lak na vlasy by měl být nedílnou součástí vybavení nevěsty. Hodit se bude i několik pinetek, případně vlásenek. Většinou nevěsty v průběhu svatebního dne odkládají závoj a při této činnosti se mohou uvolnit nějaké prameny. Pomocí pinetek a laku na vlasy účes snadno upravíte.

Svatební účesy a líčení vytvořila: Ilona Pavlatová, www.ipmakeup.com