SVĚTE ZBOŘ SE, JÁ SE VDÁVÁM!

Co je dobré vědět o svatebních přípravách?

Každá nevěsta bez pochyb touží po tom, aby byla ve svatební den nádherná. Tomu samozřejmě předchází spousta příprav. Patříte mezi nevěsty, které plánují svůj svatební den rok předem nebo mezi ty, které to nechají na poslední chvíli a čtrnáct dnů před obřadem začnou shánět svatební šaty, kadeřnici, vizážistku, kytici, výzdobu…?

Následující řádky jsou věnovány všem nevěstám. Často se mi stává, když nevěsta objednává termín, nemá ani potuchy o tom jak vlastně přípravy ve svatební probíhají a kolik zaberou času.

Zde je tedy pár postřehů z pohledu vizážistky.

Proč si na svatební přípravy zajistit profesionální vizážistku? Kamarádka by to nezvládla?

Nechci podceňovat schopnosti kamarádek, jistě se mezi nimi najdou ty, které se dokážou hezky nalíčit a pravděpodobně by zvládly nalíčit i Vás. Svatební líčení je považováno za jedno z nejtěžších. Musí to být totiž kompromis mezi slavnostním nalíčením a foto make-upem.

Svatební den bude v mžiku pryč a budete si ho později připomínat především na fotografiích nebo na videu. Proto je důležité, aby líčení bylo výraznější, než jste zvyklé se běžně líčit. Velmi důležitá je také trvanlivost a té běžnými přípravky z drogerie těžko dosáhnete.

Je dobré se dívat i na to s čím vizážistka pracuje. Ideální jsou značky se širokou škálou a produkty určenými pro potřeby maskérů a fotografů. Existují zde různé voděodolné přípravky a fixatéry, které v běžné síti nekoupíte. Navíc je zde předpoklad, že vizážistka má s těmito produkty praxi a ví, co se dá od kterého výrobku očekávat. Samozřejmě je zde i možnost si tyto produkty objednat, ale je zde také riziko, že netrefíte odstín, a nebudete vědět jak s těmito produkty pracovat.

Jak si vybrat vizážistku?

Nejlepším způsobem je doporučení. Většina profesionálů má své webové stránky, kde si můžete prohlédnout i ukázky jejich prací a také tam najdete ceník. Rozsah cen za svatební vizáž je různý. Vizážistům s podezřele nízkými cenami se doporučuji vyhnout. To asi platí ve všech oborech. Cena může vypovídat o zkušenostech a kvalitě kosmetiky, se kterou vizážistka pracuje.  Záleží Vám přece, aby Váš svatební den dopadl na výbornou, ne?

Očekáváte profesionální přístup? Buďte i Vy profesionální!

U profesionálů, a to nejen ve vizáži se očekává, že pokud jste na něčem domluvené, platí to! Je dobré předem konzultovat veškeré podrobnosti, aby se Vám potom nestalo, že jste si špatně rozuměli a Vaše představa byla jiná. Od toho jsou předsvatební schůzky a zkoušky. Můžete se setkat i s tím, že profesionálové berou rezervační poplatky na zajištění termínu. Ačkoli se Vám to může zdát divné, má to svoje opodstatnění.

Nejste pochopitelně jediné, kdo má v daný termín svatbu. Dotazů na Váš termín je většinou více. Zkuste se vžít např. do role vizážistky, která má od Vás potvrzený termín několik měsíců předem a jste domluvené i na zkoušce, která probíhá cca 14 dnů až měsíc před svatbou.

Už se blíží termín zkoušky a nevěsta nereaguje, případně Vám napíše, že si to rozmyslela a vezme si na přípravy někoho jiného. Vy jste měla dalších pět nevěst, které jste odmítla, protože tato nevěsta byla domluvena jako první a nyní už je velmi malá šance, že tento termín obsadíte jinou nevěstou. Nyní již jistě chápete důvod, proč si někteří profesionálové účtují poplatky za zajištění termínu.

Kdy naplánovat zkoušku svatebního účesu a líčení?

Ke zkoušce svatebního líčení a účesu se většinou přistupuje cca jeden měsíc předem. Jsou i nevěsty, které chtějí absolvovat zkoušku mnohem dříve. Pokud nemáte v plánu konzultovat s vizážistkou šaty, doplňky nebo kytici, bylo by dobré již mít v těchto věcech jasno a na zkoušku přinést alespoň přibližné obrázky nebo dokázat vysvětlit, jak to zhruba bude vypadat.

Je také dobré poslat vizážistce nebo i kadeřnici Vaši fotku s rozpuštěnými vlasy. Stačí obyčejná fotografie pořízená mobilem. Pokud máte představu o účesu a líčení, pošlete i tyto obrázky.

Komunikujte!

Pokud máte nějaké výhrady k líčení nebo účesu, řekněte to hned. Je to lepší než vše odsouhlasit a rozplývat se, jak jste spokojená a za týden napsat, že se Vám to nelíbilo a jdete to zkusit jinam. Od toho jsou zkoušky. Pokud necháte volbu líčení a účesu na vizážistce a nejste s něčím spokojená, snažte se komunikovat o tom, co Vám na nesedí. Vše se dá změnit nebo poupravit.

S kým konzultovat?

Pokud nejste zvyklé se vůbec líčit, připravte se na to, že svatební líčení bude pro Vás zprvu nezvyk. Když budete mít účes a šaty, najednou vše do sebe zapadne. Předpokládá se, že líčení a účes budete konzultovat i s dalšími osobami. Je lepší, když se ukážete více lidem. Pokud je Váš nastávající zarytý odpůrce líčení, z konzultace ho raději vynechte a dopřejte mu to jako překvapení až ve svatební den. Je to na Vás, abyste se cítila dobře!

Kolik času zaberou svatební přípravy?

Na zkoušce zjistíte, kolik času zabralo vytvoření svatebního účesu a líčení a podle toho si naplánujte čas ve svatební den. Především mějte představu, v kolik hodin budete chtít být nachystaná. Většina vizážistů nabízí i vizáž pro svatební hosty, proto je dobré vědět, kolik dalších osob bude mít zájem o vytvoření líčení nebo účesu. Podle toho se bude odvíjet čas příjezdu.

Kde by se měly přípravy konat?

Zde máte několik možností. Každá tato možnost má svoje výhody i nevýhody.

Přípravy ve studiu nebo salónu

Jednou z hlavních výhod je klid bez zasahování třetích osob, oproti tomu je nevýhodou nutnost přejíždění a čas navíc, se kterým musíte ve svém harmonogramu počítat.

Výhody domácího prostředí nebo místa konání obřadu

Dnes je běžné, že se svatební obřady neodehrávají pouze na radnici nebo v kostele, ale využít můžete jakékoliv netradiční místo (jednou jsem zažila i svatbu na trolejbusové zastávce)

Oblíbené jsou areály hotelů nebo penzionů, kde se koná svatební hostina. Veškeré přípravy probíhají na místě, není nutné se stresovat s přejezdem do obřadní síně a zpět.

Je dobré si zajistit, aby Vás během svatebních příprav nikdo nerušil. Toto je velká nevýhoda domácího prostředí, kdy maminky v záchvatu paniky se neustále chodí nevěsty ptát, kde jsou různé věci nebo kdo bude zdobit auta. O tyto záležitosti by se měla starat družička, svědek nebo jiná pověřená osoba. Ve svatební den by už toto všechno mělo jít mimo Vás. Věřte mi, že si tím ušetříte hodně nervů a času.

TIP!

Nemáte ještě svatebního fotografa? Zkuste Jindřich Nejedlý