NEBOJTE SE ČERVENÉ ANEB ZÁZRAČNÁ MOC ČERVENÉ RTĚNKY

Patříte mezi ženy, které jsou spíše konzervativní, a výstřelek v podobě rudé rtěnky byste si nikdy nedovolily nebo mezi ty, které rády experimentují a nebojí se výraznou rtěnku použít na každodenní nošení?

Ať už patříte do kterékoliv kategorie, možná právě Vás bude zajímat, kam až sahají prvopočátky zkrášlování červenou barvou a třeba objevíte pár nových, užitečných informací.

Starověk a středověk

Líčení je staré jako lidstvo samo. Již ve starověku měly nejen ženy, ale i muži touhu se krášlit. Využívali k tomu převážně běžně dostupné přírodní suroviny. Zaměříme-li se na líčení rtů, ty byly zvýrazňovány např. červeným pigmentem smíchaným se včelím voskem. Ve středověku se k obarvení rtů využívala kůra stromu ořešáku.

Stručný průlet historií 20. století

10. léta

Desátá léta byla ve znamení výrazného make-upu, což se týkalo také líčení rtů. Přehnaně se rty nezvětšovaly, spíše se kopírovala jejich přirozená linie.

20. léta

Ve 20. letech stále pokračuje trend výrazného líčení. V módě jsou malé, sytě červené rty ve tvaru srdíčka.

30. léta

Kolem roku 1930 jsou moderní úzké rty s tmavou rtěnkou, ale postupně se vrací do módy plné rudé rty. Příkladem je herečka Marlene Dietrich.

40. léta

Klade se důraz na plné rty, ke kterým neodmyslitelně patří rudá barva.

Válečné i poválečné období je ve znamení nedostatku, což se bohužel podepisuje i na surovinách potřebných k výrobě kosmetiky, která se stává vyloženě nedostatkovou. Ženy, které si kosmetiku nemohou dovolit, se uchylují k různým náhražkám. V případě rtěnky to byly např. papírky od cikorky.

50. léta

Rty jsou stále plné, nosí se rudé rtěnky, ale i hnědé odstíny.

Hollywood ovlivňuje módu po všech stránkách. Plné, rudé rty nosí snad všechny celebrity v čele s Audrey Hepburn, Marilyn Monroe nebo Elizabeth Taylor.

Bez červené rtěnky se v tomto období zkrátka žádná dáma neobejde.

80.léta

60. a 70. léta výrazným rtěnkám příliš nepřejí. Na výsluní se na chvíli vrací rudá rtěnka společné i s jinými pestrými odstíny až v 80. letech. V tomto čase ovládá svět disco. V pestrých barvách se vyžívají i hvězdy jako Madonna nebo Kim Wilde. Po tomto období se rudá rtěnka opět na nějakou dobu odmlčí.

 

Předsudky a pomluvy

Přes velkou oblíbenost rudé rtěnky v průřezu historie, v posledních letech narážela na různé předsudky. Nejčastěji panoval názor, že červené rtěnky nosí prostitutky a pokud se žena přece jen odvážila rudou rtěnkou nalíčit, čelila pomluvám. I toto zapříčinilo, že rudou rtěnku málokterá, „počestná“ žena nosila.

Pro koho je červená rtěnka vhodná?

Obecně se dá říci, že červenou rtěnku může nosit každá žena. Vždy záleží na odstínu, stavu rtů, bělosti zubů a sjednocení pleti.

Odstín zvolíte dle barevného typu pleti a také bělosti zubů. Teplejším typům sluší více rtěnky s větším poměrem žluté barvy např. korálové, chladnějším typům zase s vyšším poměrem barvy modré např. cherry. Pokud máte zuby zažloutlé, vyvarujte se odstínů, které se kloní k oranžové barvě.

Červená rtěnka nebude nikdy vypadat dobře, pokud bude na nesjednocené pleti. Vždy je nutné dbát na to, aby byly zakryty všechny nedostatky.

Kouzlo jednoduchosti a časová úspora

Rudá rtěnka vypadá úchvatně sama o sobě. Pokud nechcete nebo nemáte čas, není nutné zvýrazňovat ostatní partie. Jedná se tedy o velmi rychlý a jednoduchý styl líčení.

Sebevědomá žena

V dnešní době, kdy panuje trend zdravého sebevědomí, se rudé rtěnky začínají opět vracet. Dnes již není výjimkou, že potkáte ženu nebo dívku s výrazně nalíčenými rty i během všedního dne.

Správně nalíčené, výrazné rty zvednou Vaše sebevědomí!

Proč to zkusit?

Červená rtěnka je klasika, která se neustále vrací.

Skvěle oživí fádní kombinace, ze všedního outfitu udělá nevšední záležitost.

Budete vypadat elegantně a zároveň sexy.

Pro svoje okolí se stanete nepřehlédnutelnou!

Ještě jste nezkusila nalíčit svoje rty červenou rtěnkou? Není důvod to odkládat. Začít můžete třeba nějakou společenskou událostí nebo prostě jen tak.  Nemáte-li dostatek odvahy, oslovte vizážistu, který vám poradí jak na to.

Přeji hodně zábavy s červenou rtěnkou!