ZORIENTUJTE SE V DŽUNGLI KOSMETICKÝCH ŠTĚTCŮ!

Co je základním předpokladem pro vytvoření dokonalého líčení?

Kvalitní štětce!

Nabídka kosmetických přípravků a pomůcek je velmi široká a není divu, že laik se v této „džungli“ velmi snadno ztratí.

Zkusme se tedy zaměřit na to, co je pro každodenní líčení skutečně potřeba.

Kvalitní štětce nemusí být nutně drahé!

Na trhu je spousta značek a uvedeme-li jako příklad štětec na pudr, zjistíme, že jej lze pořídit za 100,- Kč, ale i za 2000,- Kč. Roli zde hraje značka, druh vlasu, ze kterého je štětec vyroben, design a kvalita uchycení vlasu v rukojeti. Neznamená to však nutně, že štětec za 2000,- Kč je ten nejlepší a štětec za 100,- Kč ten nejhorší. Pokud netrváte na luxusní značce, můžete kvalitní štětec na pudr z přírodního vlasu pořídit např. kolem 400,- Kč.

Jaké typy přírodního vlasu se používají pro výrobu kosmetických štětců?

Mezi ty nejběžnější patří:

Černá koza – jeden z nejběžnějších přírodních vlasů, který se používá převážně na štětce na pudry a tvářenky. Kombinuje se také se syntetikou při výrobě štětců na make-up.

Pony – jemný vlas, který se používá např. u stínovacích štětců.

Rotmarder – červená kuna – tento vlas je považován za nejkvalitnější a nejcennější.

Sobol – měkký, jemný vlas se používá mimo jiné u oprašovacích štětců.

Veverka – jemný, ale pružný vlas se používá např. k výrobě kulatých štětců na stínování očí.

Syntetika – v dnešní době se syntetické štětce používají čím dál častěji, přesto je jejich nejvhodnější použití na nanášení masek, krémů, make-upů, korektorů a jiných krémových přípravků.

Čím začít? Štětec na make-up!

Začínáme-li líčení nanášením make-upu, jako první se nabízí štětec na make-up. Proč nanášet make-up štětcem? Existuje několik možností, jak make-up nanášet. Štětec na make-up je asi nejrychlejší a poměrně jednoduchá metoda. Oproti houbičce je snadné také čištění.

Štětcem pracuje nejen většina profesionálních vizážistů, ale stává se populárním pro stále více žen, které ho používají při každodenním líčení.

Nanášení korektorů

Každého z nás čas od času potrápí nějaký nedostatek, ať už ve formě pupínku, pigmentové skvrny nebo zarudnutí způsobené žilkami. Maskování těchto nedostatků může být snadnější, než si myslíte. Úzký štětec na korektor umožní dostat se do těžko přístupných míst a nanést i velmi malé množství korektoru. Dobře se s ním také aplikují rozjasňovače v oblasti očí nebo báze pod stíny.

Zmatnění a fixace

Pro matný vzhled a delší trvanlivost make-upu je vhodné podklad zapudrovat.

Tip: Malé množství pudru „vtiskávejte“ velkým pudrovacím štětcem.

Tvářenka

Líčení tvářenky bývá někdy opomíjeno, ale je to důležitá součást celkového make-upu.

Nejčastěji se dělá chyba v nevhodné velikosti a tvaru štětce. Ženy mají občas tendenci používat k líčení tvářenky velký štětec na pudr. Ten je ale velmi nepřesný a může se stát, že vytvoříte tvářenku, která tvaru obličeje příliš nelichotí. Mnohem lepší je používat seříznuté nebo kulaté štětce na tvářenku, které mají menší průměr. S nimi můžete vytvořit také přesnou korekci obličeje.

Štětce na stíny

Pro stínování očí existuje snad nejvíce druhů štětců. Mají různé tvary i velikosti. Vizážisté samozřejmě využijí více štětců než ženy, které je mají pouze pro svoje osobní použití.

Kolik štětců je ke stínování očí vlastně potřeba?

Vždy záleží na tom, jakého líčení chcete docílit. Řekněme, že dva štětce na stínování očí by měly stačit, pokud se jedná o běžné denní nebo jednoduché večerní líčení.

Vyberte si malý jazyk a zkombinujte ho s větším jazykem nebo kulatým štětcem na stíny.

První pomoc při naprášení stínů pod očima

Pro případ, že stíny napadají pod oči, můžete použít tzv. oprašovací štětec.

Lze jej také použít při nanášení sypkých nebo lisovaných rozjasňovačů na tvář. Snadno s ním odstraníte přebytečný pudr. Tento štětec je často používán u pánského líčení na oprašování vlasů a vousů.

Dokonalé obočí

Jedním z nejoblíbenějších štětců je seříznutý štětec na obočí. S tímto štětcem dosáhnete nejen přesného tvaru obočí, ale můžete ho použít i k rozmazání tužky na oči nebo aplikaci očních linek.

Proč používat štětec na rty?

Zvolíte-li tenký štětec na rty, můžete s ním vytvořit také konturu. Aplikace rtěnky štětcem na rty je přesná, rtěnku lépe zapracujete do rtů a tím se zvýší i její trvanlivost.

Z hygienických důvodů vizážisté nanášejí rtěnky a lesky výhradně štětcem na rty!

Je to individuální, ale pokud uděláme shrnutí, pro vytvoření dokonalého make-upu stačí v průměru sedm štětců.

NEZAPOMEŇTE!

Ani u domácího použití nelze podceňovat hygienu. Častým používáním se mohou ve štětcích množit bakterie. Doporučuje se tedy jejich pravidelné čištění. Existují čističe přímo určené k očistě a desinfekci štětců. Jde použít také jemné mýdlo nebo dětský šampon a desinfekci na ruce.

Vyvarujte se agresivním desinfekcím na plochy a nástroje, kterými můžete vlas štětce zničit!