KRÁSNÉ ŘASY – 5 ZPŮSOBŮ JAK JICH DOSÁHNOUT

Která žena by netoužila po krásných, dlouhých řasách? V naší rodině a jistě nejen v naší mají od narození krásně dlouhé řasy jen kluci. Není to nespravedlivé? Co tedy zbývá?

Dlouhé řasy jsou považovány za jeden z ideálů krásy a ty ženy, které příroda neobdařila, se snaží krásných, hustých a dlouhých řas dosáhnout různými způsoby. Dnešní doba nabízí spousty možností, které mají své výhody, ale také úskalí.  Zde je pět způsobů, jak lze krásných řas dosáhnout. Nechte se inspirovat!

Umělé řasy

Kdo z nás by neznal filmy pro pamětníky a herečky s nádherně dlouhými řasami? Z českých hereček vynikala svůdným pohledem především Adina Mandlová. Svými krásnými řasami v jedné kavárně uchvátila Hugo Haase a tím začala její hvězdná filmová kariéra.

Adina Mandlová

Svoji roli zde sehrály umělé řasy, které se vyrábí buď z přírodního vlasu nebo z polyesteru. Rozmach umělých řas nastal ve 20. letech. Jsou k dispozici v různých formách. Mohou to být pásky, které se stříhají na libovolnou délku, již natvarované pásky v určité délce nebo trsy, které se přidávají jednotlivě do vnějších koutků, ale i po celé délce oka. Pro účely fotografování, extrém make-upu, body paintingu apod. jsou na trhu i extravagantní řasy v nejrozmanitějších barvách a tvarech. Řasy se lepí kosmetickým lepidlem, které může být v průhledném nebo černém provedení.

Permanentní prodloužení řas

Permanentní prodloužení řas je dnes velmi oblíbená metoda, ale má svoje úskalí. Ne každé řasy jsou pro permanentní prodloužení vhodné, a ne každé lepidlo má dobrou snášenlivost. Někdy dokonce může způsobit alergickou reakci nebo mohou vlastní řasy upadat. Rovněž výsledek může být velmi nepřirozený a místo toho, aby se stala žena krásnější, díky nepřirozené délce připomíná spíše transvestitu.

Růstová séra

Pokud si přeje žena prodloužení řas přírodní cestou, i to je dnes možné. Několik posledních let s sebou přináší tzv. séra k prodloužení řas. Zde je však nutné dávat velký pozor na složení séra, protože se nejedná o levnou záležitost, je dobré podívat se i na množství v balení. Rozhodně je třeba vyvarovat se produktům, které obsahují hormony a jiné medikamenty. V EU je přidávání těchto látek pro kosmetické účely zakázáno, ale není vyloučeno, že se sem takové produkty dostanou ze zemí mimo EU.

Barvy na řasy

Další možností je nechat si řasy nabarvit v kosmetickém salonu. Zpravidla to dnes bývá součástí kosmetického ošetření, ale ženy chodí na barvení také jako na samostatný úkon. Barva sice nedodá řasám hustotu, ale vypadají opticky delší, protože se nabarví i světlejší konce. Obrovskou výhodou je, že vydrží na řasách až jeden měsíc. Dalo by se říci, že barvení řas je vhodné pro každého, jen je nutné najít si tu správnou barvu. V každém případě se doporučuje udělat před barvením jednoduchý test na kůži.

I v barvách na řasy jsou velké rozdíly. Nejdůležitějším kritériem by pro kosmetičku i klientku mělo být, aby barva měla dobrou snášenlivost a „neštípaly“ z ní oči. Někdy se nevyhneme, když trocha barvy při smývání vnikne do oka, ale některé barvy jsou tak drastické, že z nich oči pálí již během barvení. Při skutečnosti, že barva na řasách se nechává 10-20 min, může být barvení pro klientku velmi nepříjemným zážitkem a už se nemusí vrátit zpět. Naštěstí jsou dnes na trhu barvy, které jsou možná o něco dražší, ale velmi šetrné a snese je bez obav téměř každý.

Řasenky

Většina žen se asi shodne, že nejpoužívanější a nejoblíbenější metodou zvýraznění řas je stále řasenka. Má ji doma snad každá žena. Zpravidla to bývá první věc z kosmetických výrobků, kterou mladé dívky začnou používat.

Prodlužující, zhušťující, tvarující…?

Kosmetické firmy se předhánějí v inovacích řasenek, ať už je to atraktivní obal nebo tvar a délka kartáčku. Nikdy se ale nelze zavděčit všem. I zde by měla být rozhodující snášenlivost. Na druhém místě posuzuji mechanické vlastnosti náplně, a to, jestli se nemaže, nedrolí a jde dobře odlíčit. To je vlastnost, kterou je nutné vyzkoušet, na první pohled to nepoznáme. Každý má jinou pleť a neznamená, že když jedné ženě bude řasenka vyhovovat, bude to stejné i u ostatních. Platí to pochopitelně i naopak. Stejně tomu je u všech kosmetických přípravků.

V nabídce jsou také voděodolné řasenky. Osobně je používám pouze v případech, kdy dochází k extrémnímu zatížení. Např. svatby, velmi teplé, větrné nebo vlhké prostředí. Tvar a délka kartáčku jsou také důležité. Záleží, jestli má žena řasy krátké, slabé nebo má tvar oka, který nedovoluje některým kartáčkům řasy pořádně nalíčit. Místo toho je potom řasenka všude jen ne tam, kde bychom ji potřebovali mít.

V poslední době stoupá obliba plastových kartáčků, ty mohou mít různé tvary. Prohnutý se většinou používá k tvarování řas, krátké rovné zase řasy prodlouží a dostanete se i do méně dostupných míst. Objem většinou řasám dodají spíše silnější klasické kartáčky, které je zároveň i prodlouží. Ne vždy jsou vhodné velmi silné kartáčky, které nyní dost často nacházíme v obchodní síti. Pro krátké, slabé řasy jsou tyto kartáčky téměř nepoužitelné. Nejoblíbenějšími odstíny řasenek jsou přirozené barvy. Na prvním místě je bezpochyby černá, potom hnědá, někdy grafitová.

Experimenty devadesátých let

V pozadí dnes zůstávají barevné řasenky, které byly oblíbené především v devadesátých letech (modrá, zelená, fialová, růžová…). Tyto doporučuji nechat pouze k příležitostem jako jsou karnevaly nebo halloweenské párty, v běžném životě působí nepřirozeně. Neznám nikoho, kdo by se narodil s modrými nebo zelenými řasami.

Retro je v módě

Existují, ale také jiné formy řasenky jako např. Mascara stone, což je tzv. retro balení řasenky. Jedná se o kompaktní kostku, která je v balení podobném pudrům a má i zrcátko. Kromě toho, že ji lze použít na řasy, snadno vytvoříte i oční linku. Na první pohled se může zdát nepraktická, ale s přihlédnutím k tomu, že má velmi dobrou snášenlivost díky absenci hliníku a parfemace, její hodnota rázem stoupá. Tuto řasenku je nutné aktivovat vodou, stačí stříknout rozprašovačem.

Byly ovšem doby, kdy měla tato řasenka příznačný název – „plivací inkoust“. Každý si jistě domyslí, jakým způsobem se řasenka aktivovala. Možná právě tuto řasenku používala vaše babička nebo maminka. Zkuste se ji zeptat a možná budete překvapeni. K dalším výhodám patří, že vydrží mnohem déle než klasické šroubovací řasenky. Má trvanlivost až jeden rok aniž aby vyschla, protože se před každým použití aktivuje vodou. Klasická řasenka vysychá v průměru za 1-5 měsíců.

Odličovače očí

S líčením řas neodmyslitelně souvisí také odličování. Výběr správného odličovače je velmi důležitý. Nevhodným odličovačem můžete poškodit nejen řasy, ale i oční okolí. Je lepší vybírat nemastné odličovače, které jsou k očím, jejich okolí i řasám šetrnější. Není problém sehnat takové odličovače např. v gelové formě. Lze jimi odstranit i voděodolný make-up.

Kam až sahá původ řasenky a jaký byl její vývoj?

Kdy to vlastně všechno začalo? První zmínky byly zaznamenány již ve starověkém Egyptě. Tehdy se používaly k líčení řas uhlíky, později to byla látka zvaná Kohl. I dnes se často toto slovo objevuje, ale především v názvech tužek a očních linek. V dávných dobách mělo líčení také ochranný a náboženský význam. Líčení si dopřávaly pouze vyšší vrstvy. Rozmach líčení řas nastal až koncem 19. století.

Vynalézavost bez hranic

Nalíčené řasy dodávaly ženskost a smyslnost. Vzhledem k finanční nedostupnosti začaly nižší vrstvy používat různé podomácky vyrobené náhražky. Nejčasněji se jednalo o smíchání ricinového oleje s popelem a přidání rozdrcených bezinek. Později se některé ženy nezdráhaly použít třeba černý krém na boty.

Teprve v devatenáctém století dostala řasenka podobu již zmíněné kompaktní kostky nebo spíše balzámu, a to díky chemikovi Eugene Rimmelovi. Řasenka byla vyvinuta díky vazelíně, která byla v 19. století vynalezena. Dnešní podobu získala řasenka až koncem padesátých let, kdy se o to zasloužila průkopnice kosmetického průmyslu Helena Rubinstein.

Helena Rubinstein

A jak  jste na tom vy? Která metoda Vám nejvíce vyhovuje? Budu se těšit na vaše tipy a názory!